Мајмунска орхидеја

Погледот во некој цвет обично буди восхит од убавината со која се соочени сетилата, но наместо тоа, ова цвеќе може да го изненади набљудувачот со лице на мајмун. Иако го носи латинското име Dracula simia поради двете „запчиња“ кои потсетуваат на легендарниот вампир, таа е попозната како мајмунска орхидеја од причина што нејзиниот цвет премногу потсетува на мајмунско лице.Мајмунска орхидејаПрвпат била откриена во 1978 на планините во Еквадор и Перу. Тоа е единственото место на кое расте, и тоа на надморска височина од 1.000 до 2.000 метри.Мајмунска орхидејаОваа орхидеја не е сезонско цвеќе, па интересните мајмунски лица кои гледаат во околината може да расцветаат во кој било период од годината. Екстремно е ретка, па затоа малкумина знаат за неа, а уште помалку се одгледува во домашни услови.Мајмунска орхидејаМајмунска орхидејаМајмунска орхидејаМајмунска орхидеја


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар