Луѓе кои живеат на гробишта

Луѓе кои живеат на гробишта

Манила, главниот град на Филипини, е една од најголемите метрополи во светот со своите 12 милиони жители, а дури 40% од нив живеат под прагот на сиромаштија. Тие луѓе тешко успеваат да најдат пристојно живеалиште. Затоа можеби и не треба да биде чудно тоа што, снаоѓајќи се како знаат и умеат, своето место го пронашле на гробишта.Луѓе кои живеат на гробиштаГробиштата во северниот дел на Манила се такви што овозможуваат врз нив лесно да се изградат импровизирани куќи од дрво и железо, а се доволно големи за да примат 6.000 луѓе. Изолирани се од останатиот свет, така што тие можат да си живеат без никој да ги вознемирува. Овие луѓе со тажна судбина се задоволни што воопшто имаат некаков покрив над глава, па не им пречи ниту тоа што овде се одржуваат во просек по 80 погреби дневно. Напротив, тие заработуваат по некоја пара со пренесување на ковчези или чување и чистење на гробовите.Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробишта Луѓе кои живеат на гробиштаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар