Луди места на кои луѓето кријат пари

Иако денес повеќе од 90 проценти од населението ги чува своите пари во банка, порано не било така. Во времето кога почнале да се појавуваат банките, луѓето со неверување гледале на нив, што воопшто не е за чудење. Отсекогаш постоело непишано правило дека се сомневаш во тоа што не го знаеш, па така и во овој случај. Па наместо парите да ги стават во банка, голем број решиле да ги земат работите во свои раце и да го заштитат своето како знаат и умеат.

ludi-mesta-na-koi-lugjeto-krijat-pari-kafepauza.mk

Верувале или не, има такви што и денес го прават овој чекор и отвораат креативни домашни банки. Некои од најлудите места одбрани токму за оваа задача се наведени подолу.

Кутија за тампони – Дали од крадци или можеби од својот маж, ова е дефинитивно место на кое не би му текнало некому да провери.

Градник – Креативно место за криење пари, особено доколку патувате.

Под паркет – Потребно е да се откачат само штица или две и малку копање. Резултатот е домашно направен сеф.

Ролна од тоалетна хартија – Обвиткајте ја конзервата во која се наоѓаат парите со тоалетна хартија и за само неколку секунди вашите пари се на сигурно.

Божемска цевка за вода – Интересна идеја и лесно изводлива. Само не заборавајте во која цевка се скриени парите.

Корпа за извалкани алишта – Може и една од најдобрите идеи, бидејќи реално, кој би сакал да допира извалкани работи?

Рамка за слика – Одберете ја највпечатливата и нема да имате никаков проблем.

Правосмукалка – Е ова е ретка и ефективна идеја. Старата правосмукалка е совршена за оваа задача, но немојте да заборавите на парите и да ја фрлите по грешка.

Во лажен џеб во внатрешноста на јакна – Една од најкористените идеи на времето.

Аквариум во кој плива злобна риба – Е па ајде некој нека се осмели и нека ја стави раката внатре.

Па доколку и вие не им верувате на банките, овие десет идеи се само мал дел од можните варијанти кои можете да ги испробате. Колку ли само пари во застарени валути и непроменети на време останале неискористени?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран електроинженер по телекомуникации кој во слободно време обожава да пишува. Животен сон ѝ е да го прошета целиот свет уживајќи во добра книга и пријатно друштво. Настојува од секоја ситуација да го извлече најдоброто и не може да замисли денот да ѝ започне без шолја вкусно кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар