Квиз: Колкав е вашиот сексуален IQ?

Иако можеби мислите дека сте искусни и сте пробале многу работи во сексот, сепак искуството не гарантира дека сте експерт. Решете го овој квиз и дознајте колку знаете за сексот, а потоа информирајте се со цел да го подигнете вашиот сексуален живот на повисоко ниво.

kviz-kolkav-e-vashiot-seksualen-iq-kafepauza.mk

1. Вашиот/ата партнер/ка не е расположен/а за секс. Кој од следниве трикови ќе го примените?

А) Сеедно, сепак ќе му/ѝ пријдам
Б) Ќе си фантазирам за некоја сексуална сцена
В) Ќе направам романтична атмосфера со миризливи свеќи и секси долна облека и тоа ќе запали
Г) Ќе направам сѐ од ова погоре

2. Идеално време за предигра е:

А) Околу 10 минути
Б) Секоја предигра е ОК
В) Околу 5 минути
Г) Околу 15 минути

3. Најчувствителен дел на машкото тело е:

А) Горниот дел на пенисот
Б) Задникот
В) Пенисот
Г) Тестисите

4. Жените сакаат сексот да трае:

А) 1 час
Б) Барем 5 минути
В) Барем 20 минути
Г) Не е важно колку ќе трае, ниту пак дали ќе жената доживее оргазам

5. За да доживее жената оргазам, потребно е:

А) Долг пенис
Б) Ускладен ритам
В) Длабока пенетрација
Г) Стимулација на клиторисот

6. Машките и женските сексуални вештини се резултат на:

А) Природен талент
Б) Многу пракса со грешки и успеси
В) Читање книги со упатства за сексот и гледање порно филмови
Г) Отворена комуникација

7. Што најчесто го убива либидото?

А) Непокажувањето љубов
Б) Стресот и анксиозноста
В) Досадата заради рутината во сексот
Г) Препуштањето на стихијата

8. Со тек на време вашиот сексуален живот:

А) Ќе оди по надолна линија
Б) Ќе стане помалку возбудлив
В) Ќе стане уште подобар
Г) Ќе стане поредок

Резултати:

1. Точен одговор: Г

Веројатно веќе сте слушнале дека мозокот е вашиот најголем сексуален орган. За да се возбудите, исклучете сѐ што ви пречи однадвор. Според една студија, жените не се возбудуваат сѐ додека партнерот не ги допре.

Точен одговор: А

После долг и напорен работен ден, многу парови веднаш преминуваат на главното. Тоа е грешка. Едно истражување покажало дека и на мажите и на жените им се потребни 11-12 минути за да се возбудат.

3. Точен одговор: А

Целиот горен дел од пенисот е суперчувствителен, но френулумот има најмногу нервни завршетоци. Мануелната или орална стимулација ќе му направи големо задоволство.

4. Точен одговор: Г

Постои заблуда дека жените очекуваат секс кој трае. Еден час водење љубов? Не, никако! Она што ѝ е битно на жената не е издржливоста на нејзиниот партнер, туку квалитетот на сексот. Доколку се чувствува добро и чувствува силна приврзаност за партнерот, тогаш таа е среќна.

5. Точен одговор: Г

Повеќето жени не можат да достигнат кулминација само со пенетрација, туку им е потребна и дополнителна стимулација на клиторисот, без разлика дали директна или индиректна.

6. Точен одговор: Г

Никој не се родил како добар или лош љубовник. Можеби имате некои природни инстинкти да го возбудите партнерот или посебни атлетски способности, но клучот за да бидете добри во сексот е да размислувате за тоа што вашиот/ата партнер/ка сака и што му/ѝ годи.

7. Точен одговор: Б

Стресот го подигнува нивото на кортизол, кој го гаси вашиот центар за сексуалност. Практикувајте длабоко душење и пронајдете некоја активност која ќе ве опушти.

8. Точен одговор: Б

Факт е дека во долгите врски жарта почнува да се гаси. Сепак, колку подобро го познавате вашиот партнер, толку повеќе можете да експериментирате во сексот и да ги поместувате границите.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар