Куче со прекумерна телесна тежина ослабело 20 килограми откако престанало да јаде брза храна

Откако Денис престанал да јаде пици и бургери и почнал да оди на долги прошетки со својот нов сопственик, тој изгубил 75% од својата тежина. Кога Брук го посвоила Денис од нејзиниот чичко, тој тежел неверојатни 25 килограми бидејќи претходниот сопственик го хранел со брза храна.

(1) Куче со прекумерна телесна тежина ослабело 20 килограми откако престанало да јаде брза храна

Ветеринарот со кој се консултирала Брук ѝ кажал дека овој јазовичар може да почине во рок од еден месец поради својата тежина, дехидрација и инфекција на кожата, па токму затоа таа веднаш ја сменила неговата диета и започнала да го носи на чести прошетки. Во почетокот Денис бил многу депресивен, но сега 6-годишното куче кое има само 5 килограми е среќно и весело додека трча во природата, бркајќи верверици.

(2) Куче со прекумерна телесна тежина ослабело 20 килограми откако престанало да јаде брза храна

Денис изгубил толку многу тежина што се сопнувал на вишокот кожа, па морал да помине низ 3 операции со цел хирурзи да ја отстранат оваа кожа. Брук собрала околу 2.800 долари од донации за операциите со цел да му помогне на ова слатко кутре и сега се обидува да му покаже на светот што се случува со кучињата кои не се исхрануваат правилно и не вежбаат доволно. Тие страдаат од истите проблеми како и човек во ваква ситуација, само многу поинтензивно.

„Ние имаме една изрека: Храната не е љубов“, рекол хирургот кој го оперирал Денис. „Повеќето од кучињата, сè што сакаат од вас, е љубов и внимание.“

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар