Кривите улици во Сан Франциско

Градот Сан Франциско е познат по своите ридови, неверојатно стрмните улици и прекрасната мешавина од викторијанска и модерна архитектура. Фотографот Dan Ng се обидел да ги „исправи“ овие неверојатни удолни улици, така што го навалувал фотоапаратот во спротивна насока од косината на улиците. Од неговата работа, произлегла една уникатна галерија на овој град.

Кривите улици во Сан ФранцискоКривите улици во Сан Франциско

 

„Што би бил Сан Франциско без своите стрмни ридови? Па, како прво би ни било многу поедноставно да шетаме наоколу без да вложуваме многу напор. Ќе ни беше полесно да паркираме автомобил. Немаше да ни се лизгаат автомобили и тениски топчиња по удолниците.“ – објаснува фотографот

Кривите улици во Сан ФранцискоКривите улици во Сан Франциско

 

„Од друга страна пак, немаше да имаме жичарница, прекрасен поглед и необично привлечни соседства. Немаше да имаме толку многу филмови и разни разгледници со нашиот град. Накратко кажано, Сан Франциско не би бил Сан Франциско.“

Кривите улици во Сан ФранцискоКривите улици во Сан Франциско

 

„Со навалување на апаратот, се обидов да ги израмнам ридовите, а моите фотографии на еден палав начин ги портретираат улиците на Сан Франциско, во рамно издание. Но, фала му на Бога што не се рамни! Поради тоа што мојата населба е опкружена со ридови, стрмни ридови и уште пострмни ридови, јас ќе продолжам да правам повеќе и повеќе фотографии.“

Кривите улици во Сан ФранцискоКривите улици во Сан ФранцискоКривите улици во Сан ФранцискоКривите улици во Сан ФранцискоКривите улици во Сан ФранцискоКривите улици во Сан ФранцискоКривите улици во Сан ФранцискоКривите улици во Сан ФранцискоКривите улици во Сан ФранцискоКривите улици во Сан ФранцискоКривите улици во Сан Франциско

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. Anomis Reply

    go obozavam San Franciscooo haha

Остави коментар