Креативни цитати за храната

Креативни цитати за храната

Едно е сигурно – сите сакаме добра храна! Магијата и миксот на вкусови од најдобрите кујни во светот секогаш биле инспирација за најголемите гурмани. Кога запознаваме ново место најдобро го запознаваме преку традиционалната храна која засекогаш се врзува за нашите сетила. А кога ни доаѓаат дома гости најважно е да им понудиме вкусна храна на софрата, зашто тогаш се чувствуваат најпријатно во нашиот дом. Колку пати ви се случило да помирисате печени колачиња и да ве преплават спомени од детството?

Добрата храна е задоволство кое го прави животот побогат, па во нејзина чест, следат низа интересни мисли во комбинација со креативни илустрации.

Креативни цитати за храната

„Луѓето коишто сакаат да јадат се секогаш најдобрите луѓе“. – Џулија Чајлд

Креативни цитати за храната

„Готвам со вино. А понекогаш дури го додавам и во храната“. – В.Ц. Филдс

Креативни цитати за храната

„Сите јадеме и би било тажно да не ја искористиме можноста да јадеме добро“. – Ана Томас

Креативни цитати за храната

„Не можеш да купиш среќа, но можеш да си купиш мафини, а тоа е горе-долу истата работа“.

Креативни цитати за храната

„Балансирана диета е кога имаш по едно колаче во секоја рака“. – Барбара Џонсон

Креативни цитати за храната

„Храната е важен дел од балансираната исхрана“. – Фран Лебовиц

Креативни цитати за храната

„Ветувања и кората од пита служат за да бидат прекршени“. – Џонатан Свифт

Креативни цитати за храната

„Секогаш додавајте премногу топол крем на сладоледот. Тоа ги прави луѓето презадоволни и така тие стануваат ваши должници“. – Џудит Олни

Креативни цитати за храната

„Животот е комбинација од магија и тестенини“. – Федерико Фелини

Креативни цитати за храната

„Човек не може добро да размислува, да љуби и да спие доколку добро не вечерал“. – Вирџинија Вулф

Креативни цитати за храната

„Најзначајното нешто во врска со мојата мајка е тоа дека 30 години на семејството му принесуваше само остатоци од храна. Оригиналниот оброк никогаш не беше пронајден“. – Калвин Трилин

Креативни цитати за храната

„Карфиолот не е ништо повеќе од зелка со факултетска диплома“. – Марк Твен

Креативни цитати за храната

„Сирење – тоа е скокот на млекото кон вечноста“. – Клифтон Фадимен

Креативни цитати за храната

„Сакам ориз. Оризот е супер кога си гладен и сакаш да изедеш 2.000 парчиња од нешто“. – Мич Хедберг

Овие симпатично илустрирани цитати се дел од книгата Готвачите за храната, јадењето и готвењето, која можете да ја набавите некому за подарок за 7,95 долари.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Од кога паметам вљубена сум во играта на зборовите и за мене нема поинтимен момент од оној кога сум сама со мислите пред празен лист хартија. Го ценам друштвото на убава книга, квалитетна музика и шолја турско кафе. Сакам стари предмети и ретро фотографии, особено оние кои со себе носат приказна. Дипломиран економист кој студиите ги преживеа благодарение на зависноста од чоколадо.

Поврзани содржини

Остави коментар