Колку сте уникатни според вашите физички карактеристики?

Колку сте уникатни според вашите физички карактеристики?

Некои луѓе мислат дека одредени физикчки карактеристики кои ги поседуваат се многу уникатни и ги имаат малкумина или никој. Но, вистината е дека кога ќе сфатите дека сте 1 од неколку проценти од светската популација, всушност вашата уникатност ја делите со голем број луѓе. Сепак, не со сите.

Колку се издвојувате според вашите физички карактеристики?

Видеото ги открива овие физички карактеристики кои не се типични за сите луѓе, но сепак се заеднички за поголем или помал број од нив. На пример:

 • 8% од луѓето имаат сини очи
 • 75% можат да го свиткаат јазикот по должина
 • на 20% не им растат умници
 • на 10% вториот прст на стапалото им е поголем од палецот
 • 25% киваат веднаш штом се изложат на јака светлина
 • 1 од 2.000 луѓе имаат пајакови нозе (залепени прсти на нозете)
 • само 2% од возрасната популација има природно руса коса

Погледнете ги останатите уникатни карактеристики во ова интересно видео.
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

 1. Јас Reply

  само 2 % од светската популација има зелени очи ! тоа е поуникатно од плавите 🙂

 2. unikatna Reply

  togas sum mngou unikatna 🙂
  plavo-zeleni oci,svetli koj semenuvaat
  kadrava dolga kosa
  toa so jazikot sum go praela i go praam 🙂
  FINGERPRINTS: SPAGAM VO GRUPATA: ARCHES
  DUPCINJA NA NASMEVKA
  ZA USITE: DETACHED

Остави коментар