Колку квадрати гледате на сликата?

Дали сте добри во забележување детали? Оваа загатка ќе ви го даде одговорот. Внимавајте, изгледа едноставна, но решението може да ве изненади.

Колку квадрати гледате на сликата?

Мозокот треба да се вежба исто како и телото. Тоа го подобрува помнењето, но и спречува некои болести, како деменцијата, велат експертите. Добар начин да го вежбате мозокот е преку читање, учење странски јазици, но и решавање математички загатки.

Вашето денешно вежбање на мозокот нека биде токму со оваа загатка. Погледнете ја сликата и избројте ги квадратите. Колку квадрати гледате?

Колку квадрати гледате на сликата?

Дали има 9, 10, 11 или можеби повеќе квадрати? Точниот одговор пронајдете го подолу.

  • Покажи го одговорот

    Точниот одговор е 11 квадрати.

Ако барате вистински предизвик, обидете се со оваа загатка која успеале да ја решат само 2% од луѓето. Дали и вие ќе бидете едни од нив?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Спиела во пустина, летала со параглајдер и видела 71-метарска статуа од Буда исклесана во планина. Со дигитално новинарство се занимава од факултетските денови.

Поврзани содржини

Остави коментар