Тест: Колку е добра вашата способност за забележување детали?

Многу научни истражувања докажале дека решавањето најразлични логички задачи го одржува мозокот во добра форма. Со помош на овие ментални вежби ние ги одржуваме фокусот и логичките вештини, додека истовремено создаваме нови врски помеѓу нервните клетки, што пак ни олеснува при решавањето на секојдневните животни задачи и проблеми. Епа ајде, почнете со решавање на овие загатки и одржувате го мозокот во топ форма!

Пронајдете ја мачката што изгледа различно

Можете ли да забележите што се издвојува на оваа слика?

Пронајдете го тоа што не припаѓа тука

Сите цртежи се исти, освен еден. Го гледате?

Која крава се издвојува од останатите?

Можете да ја забележите различната круна?

Пронајдете го тоа што се издвојува на оваа слика

Ви паѓа во око тоа што се разликува?

Еден од овие коњи е различен. Го гледате?

Кое куче е различно од останатите?

Успеавте да ги најдете сите одговори или ви треба помош? Погледнете ги решенијата на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар