Колку долго треба да штедите за да купите стан во некои од најголемите светски градови?

Колку долго треба да штедите за да купите стан во некои од најголемите светски градови?

Доколку сте љубопитни колку време и колкава плата би ви била потребна за да соберете доволно пари да се вселите во некој од големите светски градови, како Њујорк или Сиднеј, погледнете ги следниве податоци. Имајте на ум дека станува збор за хипотетички претпоставки. Исто така, поради целите на оваа мала студија, претпоставете дека треба да се тргне настрана целата заработка за да се задоволат следниве резултати. Па, колку време треба да работите и со колкава плата, за да можете да си дозволите стан од 50 квадрати во вашиот омилен град на планетава?

Њујорк: 12 години. Просечна месечна плата: 3.547 долари. Просечна вредност на стан: 522.350 долари.

Њујорк: 12 години. Просечна месечна плата: 3.547 долари. Просечна вредност на стан: 522.350 долари.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар