Кинеската Венеција

Бидејќи веќе ви ја претставивме „Холандската Венеција“, сега решивме да отидеме на истокот и да ви ја прикажеме Кинеската Венеција. Градот Жоужуанг се наоѓа во областа Џангсу и е лоциран на само 100 километри од Шангај.  Кинеската ВенецијаСвојата историја, градот ја започнува во 700-та година од новата ера. Имено, Жоужуанг претставува најстариот кинески град на вода. Интересното е тоа што многу работи во градот се зачувани и непроменети што говори за традицијата и културата на овие луѓе. Сега тој е многу популарно место, кое го посетуваат илјадници туристи.Кинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската ВенецијаКинеската Венеција


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. se Reply

    да е само една “Кинеската Венеција” 🙂
    ги има многу во Кина 😛

Остави коментар