Како странските јазици им звучат на оние кои не знаат да ги зборуваат?

Многумина, особено лингвистите, се фасцинирани од странските јазици и од разноликоста на зборови, изрази и акценти. Во ова интересно видео, девојката покажува како странските јазици им звучат на луѓето. И таа самата не ги знае јазиците кои ги зборува, туку само нафрла куп зборови имитирајќи како звучат нативните говорители на тој јазик, а токму поради тоа ѝ симнуваме капа.

Погледнете го видеото кое можеби ќе ве инспирира да пробате да „зборувате“ француски, или јапонски, на пример?

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар