Како правилно се користи ескалатор?

Погледнете ја оваа интересна и корисна илустрација за соодветна употреба на ескалаторите. Изработена е од страна на Helen Tseng, за онлајн списанието „Bold Italic“. Ќе се согласите дека ретки се оние кои се придржуваат до следните правила:

Како правилно се користи ескалатор?

1. Што да не правите кога се возите со ескалатор?

 • Не стојте веднаш до вашиот пријател, го блокирате патот
 • Не земајте го со вас вашиот велосипед
 • Не блокирајте го патот со вашите кеси
 • Не валкајте ја оградата
 • Не спуштајте се надолу по неа
 • Не вршете нужда
 • Не стојте пред ескалаторот

2. Почитувајте ја културата на движење:

 • Движете се на левата страна
 • Стојте на десната
 • Чувајте ги вашите кеси настрана од патот
 • Насмевнете се и дозволете ѝ на машината да ја врши работатаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар