Како изгледа животот на жена која родила 44 деца?

Понекогаш родителите едвај се справуваат со едно или две деца, па замислете како би изгледало да имате 38. Една 39-годишна жена од Уганда родила вкупно 44 деца. Изгубила 6, што значи дека сега се грижи за 38 деца.

Како изгледа животот на жена која родила 44 деца?

Нејзиното име е Маријам Набатанзи и нејзиниот живот воопшто не лесен. Кога мала само 13 години, нејзините родители ја продале на маж кој бил 27 години постар од неа. Ѝ кажувале дека тоа е брак, но на Маријам не ѝ било јасно што се случува сè додека не била оставена во неговата куќа. Една година подоцна родила близнаци, следната година тројка, а наредната година четворка.

Како изгледа животот на жена која родила 44 деца?

Бидејќи била само тинејџерка, за Миријам бракот бил навистина тешко патување.

„Мојот сопруг имаше деца од неговите претходни врски и јас морав да се грижам и за нив бидејќи мајките беа насекаде. Исто така тој беше насилен и ме удираше секогаш кога можеше, дури и кога само ќе предложев нешто што не му се допаѓа.“

Како изгледа животот на жена која родила 44 деца?

Koга Миријам веќе имала 23 деца, одлучила дека не може повеќе и ги прашала лекарите дали постои некоја процедура што нема да ѝ дозволи да остане бремена. По детален преглед, лекарите ѝ рекле дека има голем број јајце клетки и дека каква било процедура може да ѝ го загрози здравјето.

Миријам родила вкупно 44 деца – 6 пара близнаци, 4 тројки, 3 четворки и само 2 деца биле родени без „копија“. Уште 6 од децата починале. Миријам изјавила дека воопшто не ѝ е криво и дека децата се дар од Бог.

Како изгледа животот на жена која родила 44 деца?

Единственото нешто што ја разочарувало било тоа што нејзините деца растеле без татко. Нејзиниот сопруг често исчезнувал по неколку месеци, потоа години и на крај целосно ги напуштил. Никогаш не бил вклучен во одгледувањето на децата, освен што им давал имиња, што понекогаш се случувало и преку телефон. Најстариот син кој има 23 години, изјавил дека го нема видено татко му од 13-годишна возраст.

Како изгледа животот на жена која родила 44 деца?

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

  1. Hristina Reply

    Sekoja cest za hrabrosta koja ja ima..

Остави коментар