Како изгледа крајот на виножитото?

Виножитото е оптички и метеоролошки феномен кој се создава при прекршување на светлината низ водените капки во атмосферата на Земјата, резултирајќи со спектар од светлина кој се појавува на небото.

Како изгледа крајот на виножитото

Виножитото не се наоѓа на специфична оддалеченост, туку настанува од кои било водени капки кои се гледаат под одреден агол во однос на сончевите зраци. Поради тоа, виножитото не е објект и не може физички да се пристапи до него. Невозможно е набљудувачот да види виножито од кој било друг агол освен од 42 степени во насока која е спротивна на сонцето. Дури и кога вие гледате виножито над некој друг набљудувач, тој ќе гледа друго виножито, подалеку од него, под истиот агол како и вие.

Најчесто забележуваните бои на виножитото, секогаш по ист редослед се: црвена, портокалова, жолта, зелена, сина, индиго и виолетова. Во оваа серија од фотографии можете да го забележите мистериозниот крај (или почеток) на виножитото. Ако го тргнеме на страна верувањето дека на неговиот крај постои грне злато, визуелно гледано – ова е навистина интересен феномен.

Како изгледа крајот на виножитото Како изгледа крајот на виножитото Како изгледа крајот на виножитото Како изгледа крајот на виножитото Како изгледа крајот на виножитото Како изгледа крајот на виножитото Како изгледа крајот на виножитото Како изгледа крајот на виножитото Како изгледа крајот на виножитото Како изгледа крајот на виножитото Како изгледа крајот на виножитото Како изгледа крајот на виножитото Како изгледа крајот на виножитото Како изгледа крајот на виножитото

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. Pingback: 15 Photos How Does It Look the End of a Rainbow | Your Amazing Places

Остави коментар