Како да ги натерате децата да се заинтересираат за класична музика?

Како можете во денешно време да им го задржите вниманието на учениците додека им предавате за класична музика? Како ги убедувате да размислуваат критички за тоа колку биле важни Моцарт, Бетовен и Бах за развивањето на денешната музика. Овие композитори ја создале основата на модерната музика и многу е важно да се има барем основно познавање за нивните дела. Но, како би можеле да ги убедиме учениците да обрнат малку повеќе внимание на овие далечни класични музички мајстори?Како да ги натерате децата да се заинтересираат за класична музика?CDZA“ претставуваат иновативен начин за поврзување со учениците со цел да им покажете дека и класичната музика може да биде многу многу забавна. Погледнете го ова одлично видео за да дознаете повеќе за оваа несекојдневна идеја:Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар