Како без мака да ги одмрзнете стаклата на вашиот автомобил?

Како без мака да ги одмрзнете стаклата на вашиот автомобил?

Зимата нè радува со својата магичност, но некои од нас не можат да го смислат ова годишно време бидејќи треба да стануваат рано за ги одмрзнат стаклата на своите автомобили. Гребењето на стаклото со пластичните помагала не само што одзема драгоцено време, туку може навистина да иритира.


(0)-kako-bez-maka-da-gi-odmrznete-staklata-na-vashiot-avtomobil-kafepauza.mk

За среќа постои брзо и едноставно решение на овој проблем и за него ќе ви биде потребно:

  • Алкохол (може и ракија)
  • Вода
  • Малку сјај за миење садови (по желба)

Измешајте ги сите состојки и ставете ги во шише со распрскувач. Можете да направите колку сакате од оваа мешавина, но внимавајте секогаш 2/3 од неа да е алкохол, а 1/3 вода. Испрскајте ја замрзнатата стаклена површина и гледајте како мразот исчезнува пред вашите очи. Оваа течност може да се користи и за смрзнати скали.

Погледнете го и следното видео во кое се објаснува колку едноставно и лесно изгледа чистењето на замрзнатите стакла со помош на овој одличен трик:
 


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Инженер под влијание на силни филмски маси. Далеку од реалноста, блиску до паметот. Иако крајот на филмот Живот го знаеме сите, сепак убаво е да уживаме додека трае.

Поврзани содржини

Остави коментар