Изненадувачки податоци за човековото тело: Чоколадото ги топи килограмите, масажата ги отстранува лузните

Изненадувачки податоци за човековото тело: Чоколадото ги топи килограмите, масажата ги отстранува лузните

Човековото тело крие многу мистерии кои можат да ни помогнат во зачувување на нашето здравје и добрата физичка состојба. Ова се некои од нив.

atlas-na-chovekovoto-telo-chokoladoto-gi-topi-kilogramite-masazhata-gi-otstranuva-luznite-ovie-podatoci-kje-ve-iznenadat-kafepauza.mk

1. Ако се прашувате како да ослабете, јадете чоколадо. Возрасните кои јадат чоколадо 5 пати неделно се послаби од оние кои не јадат толку често.

2. Конзумирањето зелен чај може да ви го подобри помнењето, поради што мозокот ќе може да прима повеќе информации одеднаш.

3. Седењето во времетраење од 11 или повеќе часа доведува до прерана смрт.

4. Мирисот на жалфија може да го отстрани чувството на тага и вознемиреност.

5. Изразувањето благодарност создава чувство на среќа и ја намалува депресијата.

6. Мајките кои се активни во текот на бременоста раѓаат деца со развиени церебрални способности.

7. Ѓумбирот е природен лек за стомачни проблеми бидејќи ги намалува болките и го потпомага варењето.

8. Вагината во моментите на заведување се проширува и до 200%.

9. Редовното вежбање на млади години може да ја унапреди работата на мозокот во староста.

10. Кога читаме од екран паметиме помалку одошто кога читаме од хартија.

11. Конзумирањето домати и компири може да ја намали чувствителноста на сончевите зраци.

12. Кога мокрите во базен, хлорот се меша со урината и создава штетни материи кои можат да влијаат на срцето и белите дробови.

13. На бавноста и импулсивноста влијаат истите гени, така што можете да им заблагодарите на родителите за тоа.

14. Секој ден нашата килажа варира во зависност од количината на вода што сме ја внеле во организмот.

15. Конзумирањето чоколадо ја потпомага и сјајната кожа – благодарение на антиоксидансите се стимулира циркулацијата на крвта и се штити кожата од штети кои можат да настанат под влијание на УВ-зраците.

16. Сончањето наутро го помага губењето на килограмите.

17. Конзумирањето јајца може да ви ги подобри рефлексите – тие содржат аминокиселини кои придонесуваат за брзи реакции.

18. Масажата на лузните помага тие да се изгубат побргу одошто кое било масло или лосион.

19. На луѓето им е потешко да одговорат на порака кога лажат.

20. Мажите повеќе забораваат од жените.

21. Фотографирањето ни пречи во создавањето спомени за одредени настани.

22. Бананите создаваат надуеност во стомакот.

23. Уживањето во природа го зголемува чувството на среќа.

24. Конзумирањето премногу шеќер може да го направи ПМС-од уште понепријатен.

25. При загриженост луѓето чувствуваат понепријатни мириси.

26. Ако на шопинг одите во штикли, ќе потрошите помалку пари.

27. Стресот може да предизвика влошување на алергиските реакции.

28. Кофеинот помага во борба против главоболките.

29. Конзумирањето овесна кажа произведува серотонин, што го смирува мозокот и го подобрува расположението.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар