Изберете карта и дознајте во која кариера ве очекуваат многу успех и пари

Изберете карта и дознајте во која кариера ве очекуваат многу успех и пари

Воопшто не е лесно да ја најдете работата од соништата, па затоа и многумина немаат трпение да ја барат. Кога го правиме она што не го сакаме, освен што сме лошо расположение, секој ден ни е тежок. Зошто се случува ова? Можеби сте одбрале погрешна работа? Се сеќавате ли како воопшто сте ја нашле таа работа? Ако не сте сигурни која е вашата идеална професија, тогаш обидете се да ја откриете со помош на овој тест. Едноставно изберете ја картата што најмногу ве привлекува и прочитајте го објаснувањето.

izberete-karta-i-doznajte-vo-koja-kariera-ve-ochekuvaat-mnogu-uspeh-i-pari-www.kafepauza.mk

Карта 1 – Постојана активност

Вие сте авантуристи. Понекогаш делувате без потребната подготовка, но дури и тогаш се забавувате во својата работа. За вас клучен е ентузијазмот и сакате да бидете во центарот на вниманието. Морате да ја пронајдете работата што нема да ве изневери. Следете ја својата енергија. Потребна ви е работа со многу активности.

Професии: спортист, организатор на настани…

Карта 2 – Љубопитност

Вие сте љубопитна личност што обожава да шета и да експериментира. Поседувате силни квалитети, но тие не се комбинираат добро со другите луѓе. Сакате да се обидувате, да правите грешки и да научите нешто ново. Затоа и потребна ви е таква работа, како и околина во која ќе можете слободно да размислувате, да експериментирате и да зборувате.

Професии: научник, изумител, менаџер, продавач, истражувач…

Карта 3 – Креативен ум

Дали сакате сè што е ново? Вие сте креативна личност што обожава да ги руши сите стереотипи и сака да создава нови работи. Сакате да се изгубите во своите мисли каде што границите не постојат и каде што можете да создавате прекрасни работи. За вас е многу важно целосно да ги изразите своите мисли.

Професии: уметник, музичар, дизајнер, писател…

Карта 4 – Мирен ум

Вие сакате сè да планирате и имате константна потреба да управувате со луѓето и нештата околу вас. Вие сте реални и знаете како да слушате. Чувствувате дека сте успеале кога ќе го остварите својот план. Сакате да имате висока работна позиција, каде што ќе можете да организирате и да распоредувате. Вие ја цените тимската работа.

Професии: државен службеник, професор, канцелариски работник…

Не сте сигурни дали ј аимате кариерата од соништата? Проверете тука дали сте го згрешиле вашиот животен повик!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар