Италијанска плажа скриена зад фјордовите со прекрасни куќички во карпите

Италијанска плажа скриена зад фјордовите со прекрасни куќички во карпите

Фуроре е град на југот на Италија, во провинцијата Кампанија. Тие го нарекуваат „град што не е“ затоа што нема главен плоштад, нема многу жители и туристички атракции што може да ги сметате на прстите од едната рака. Па, што прават туристите тука?

Италијанска плажа скриена зад фјордовите со прекрасни куќички во карпите

Овој град е популарен поради неговиот фјорд, познат како Фиордо ди Фуроре. Имено, Фуроре има своја мала плажа заштитена со високи карпи поврзани со мост. Ако го гледавте од отворено море оддалеку, можеби дури и немаше да ја забележите таа пукнатина помеѓу карпите на морето.

Во минатото, ова навистина можеше да спаси животи, особено во време кога бандити и пирати владееја со морето. Местото некогаш го носеше латинското име Terra Furoris, или земја на гневот. Тука не живеат лути луѓе, но гневот беше поврзан со морските бранови што насилно удираат по карпите.

Денес нема потреба да се криеме – или можеби има, од премногу туристи? Во секој случај, ова совршено привлечено место во карпите е доволна причина за да се посети. Веднаш над плажата, скалите издлабени во карпите водат до колибите и апартманите, па ако искористите добра можност, ќе имате одмор од соништата.

Првиот ред до морето на плажата има место за само десетина лежалки. Покрај карпите има и мали чамци што можете да ги изнајмите за возење покрај брегот.

Куќите во карпите сè уште се стари 300-400 години, а во нив уживаше и познатата италијанска актерка Ана Магнани со режисерот Роберт Роселини. Има место за музеј посветен на нив, но и ресторани во кои исто така можете да уживате во интимна и романтична атмосфера со поглед кон Средоземното море.

Италијанска плажа скриена зад фјордовите со прекрасни куќички во карпите

Италијанска плажа скриена зад фјордовите со прекрасни куќички во карпите

Италијанска плажа скриена зад фјордовите со прекрасни куќички во карпите

Италијанска плажа скриена зад фјордовите со прекрасни куќички во карпите

Италијанска плажа скриена зад фјордовите со прекрасни куќички во карпите

Прочитајте и за оваа фантастична зграда инспирирана од природата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

  1. Анонимен Reply

    This is a Heading
    This is a paragraph.

Остави коментар