Истражување: Кога телото троши најмногу калории?

Истражување: Кога телото троши најмногу калории?

Според едно ново истражување, попладневната дремка или спиењето рано навечер троши многу повеќе калории отколку ноќното спиење.

Истражување: Кога телото троши најмногу калории?

Истражувањето покажало дека одморањето доцна попладне или рано навечер му помага на телото да согори 10% повеќе калории, за разлика од утринските часови.

Од друга страна пак, оние кои работат ноќни смени и имаат лоши животни навики, како малку спиење, се посклони кон дебелеење за разлика од луѓето кои спијат редовно и квалитетно.

Истражувачите проучувале 7 испитаници во рок од еден месец. Испитаниците се наоѓале во лабораторија без прозорци и часовници, така што се забележувале промените во метаболизмот без влијанието на навиките за исхрана и активноста. На испитаниците им бил забранет пристап до Интернет и употреба на телефони, а секоја вечер оделе на спиење 4 часа подоцна од претходната.

Научниците сметаат дека причината за оваа појава е пониската телесна температура за време на ноќното спиење.

Погледнете и колку калории на час трошите со различни активности.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар