Интересно истражување: Љубителите на овој филмски жанр се убедливо најдобри љубовници

Интересно истражување: Љубителите на овој филмски жанр се убедливо најдобри љубовници

Неодамнешно истражување спроведено на Универзитетот во Оклахома, покажало дека личностите што сакаат да гледаат одреден вид научно фантастични филмови имаат многу позрел поглед кон љубовта и сексуалните односи од личностите што бираат романтични комедии или драми.

Во истражувањето учествувале 404 возрасни хетеросексуални личности, а прашањата што им ги поставувале барале од нив да именуваат актери од седум филмски жанрови, а потоа одговарале на прашања поврзани со романтичната врска и нивните ставови на тоа прашање.

Личности кои, меѓу останатото, одговориле дека се љубители на филмовите како „Хари Потер“ (Harry Potter) и „Одмаздници“ (Avengers), имале многу пореални ставови и погледи кон љубовта и сексот. Исто така, оние што општо ги сакале научно фантастичните приказни повеќе од останатите жанрови, не сметале дека караниците во врската водат кон раскинување и не се обидувале да ги сменат своите партнери.

Од друга страна пак, оние што се изјасниле како љубители на романтични комедии и драми, јасно дале до знаење дека прифатиле многу нереални ставови во однос на љубовта од филмовите што ги гледале и дека голем дел од нив ги бараат овие нешта и во реалноста.

Погледнете го и ова интересно истражување што докажало дека милениумците повеќе сакаат да се сингл отколку во врска.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар