Интересни факти за човечкото тело

Еве неколку интересни факти за човечкото тело кои ќе ве заинтересираат и подучат.

 • На храната ѝ се потребни 7 секунди за да стигне од устата до стомакот.
 • Просечен маж губи околу 40 влакна дневно, жената пак 70.

Интересни факти за човековото тело

 • На човечкото тело му се потребни од 1000 до 1500 калории дневно само за нормално функционирање (дишење, варење на храната, спиење…)
 • За да направите само еден чекор, активирате 200 мускули.
 • Срцето на жената чука побрзо отколку на мажот.

Интересни факти за човековото тело

 • Палците на вашите раце се долги колку и вашиот нос.
 • Секојдневно телото на возрасен човек, создава нови 300 милијарди клетки.
 • Во просек, вдишуваме 23 000 пати дневно.

Интересни факти за човековото тело

 • Бедрената (бутната) коска на човекот е поцврста од бетон.
 • Повеќето луѓе трепкаат 25 пати во минута.

Интересни факти за човековото тело

 • Секој човек има уникатен отпечаток од јазикот.
 • Во човечкото тело има доволно железо за да се направи една мала шајка.

Интересни факти за човековото тело

 • Во една година, срцето ни отчукува 40 милиони пати.
 • Кога киваме сите органски функции застануваат, дури и срцето престанува да чука.

Интересни факти за човековото тело

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар