Имињата на бендовите пред да станат славни

Ретко кој од познатите бендови се нарекувал под денешното име кога започнувале да се пробиваат кон популарноста. Сите тие си имаат своја историја за тоа како се крстени.

Имињата на бендовите пред да станат славни

Еве како сакале да се викаат пред да станат славни:

 • Red Hot Chili Peppers –  Tony Flow and the Miraculously Majestic Masters of Mayhem
 • Nirvana – Pep Can Chew, Skid Row
 • Oasis – Rain
 • The Beatles – Johhny and the Moondogs, The Quarrymen
 • Radiohead – On a Friday
 • Van Halen – Rat Salad, Mammoth
 • Creedence Clearwater Revival – The Golliwogs
 • Led Zeppelin – The New Yardbirds

Имињата на бендовите пред да станат славни

 • U2 – Feedback
 • The Who – The High Numbers, The Detours
 • Beach Boys – The Pendletons
 • R.E.M. – Negro Wives, Cans of Piss
 • Coldplay – Starfish
 • Green Day – Sweet Children
 • The Cure – Easy Cure
 • Queen – Smile
 • The Doors – Psychedelic Rangers

 • Black Sabbath – The Polka Tulk Blues Band, Earth
 • Def Leppard – Atomic Mass
 • Pink Floyd – Meggadeath, Tea Set
 • Pearl Jam – Mookie Blaylock
 • Slayer – Dragon Slayer
 • Goo Goo Dolls – The Sex Maggots
 • Snow Patrol – Polar Bear
 • Jimi Hendrix Experience – Jimmy James and the Blue Flames
 • Bee Gees – The Rattlesnakes

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар