Илустрирани вистини за животот

Алекс Нориега е триесетгодишен маж од Барселона. Тој е роден таму, но моментално живее со неговата девојка во Мапуто, Мозамбик во Африка, каде ги поминува своите денови цртајќи и читајќи книги.

Во 2010 година тој поминувал низ некој кризен период од животот, како резултат на проблемите кои ги имал на работа, поради што се решил да го отвори блогот насловен „Stuff No One Told Me“ (Работи кои никој не ми ги нема кажано), како обид да дознае што е тоа што не го прави како што треба. Тој сакал сето она коешто го научил во текот на животот да го стави на хартија и да го поедностави најмногу што може, за да види дали она што се случува околу него прави некаква смисла.

Во моментов тој работи на графички илустрирана книга која ќе се вика „Anosmic“ што во превод би значело губење на чувството за мирис. Се разбира, насловот се однесува на апсурдноста во однесувањето на луѓето. Погледнете дел од неговите смешни, но и длабоки илустрации кои тој ги има изработено.

Илустрирани вистини за животот

Висината на твојата плата не одредува колку си добар како личност.

Илустрирани вистини за животот

Оние работи кои е тешко да се кажат, се најчесто и најважни.

Илустрирани вистини за животот

Ако не криеш ништо, ќе немаш ни што да сокриеш.

Илустрирани вистини за животот

Сè уште си немоќен, ако си добар само во една работа.

Илустрирани вистини за животот

Жените се онолку сексуално „загреани“ колку што се и мажите. Тие само подобро го кријат тоа.

Илустрирани вистини за животот

Најди некој со кој ќе можеш да се смееш за сè и останатото ќе биде во ред.

Илустрирани вистини за животот

Никој нема да ти ги оствари твоите желби. Мораш да се потрудиш сам да го направиш тоа.

Илустрирани вистини за животот

Одвои малку време за да бидеш мрзелив. Тоа е добро за тебе.

Илустрирани вистини за животот

Факт: Големите компании ќе ја исцицаат твојата крв и душа… Обиди се да ги избегнуваш.

Илустрирани вистини за животот

Предолгото размислување за некој проблем, не мора да значи дека ќе ти помогне за полесно да го решиш.

Илустрирани вистини за животот

„Здраво“ е најмоќниот збор против осаменост.

Илустрирани вистини за животот

Не можеш да се ослободиш од твоите стравови… Но, можеш да научиш да живееш со нив.

Илустрирани вистини за животот

Вината е бескорисна емоција.

Илустрирани вистини за животот

Луѓето кои секогаш ја кажуваат вистината, независно од тоа колку е болна, се кретени. Крај на приказната.

Илустрирани вистини за животот

Секојдневно предизвикувај се по малку.

Илустрирани вистини за животот

Твоите најстрашни сомнежи се вистинити… Сите освен ти, имаат секс во моментов.

Илустрирани вистини за животот

Забавата е релативен концепт.

Илустрирани вистини за животот

Во ред е да се премислуваш во врска со луѓето и работите во твојот живот… Само обиди се тоа да има некаква смисла.

Илустрирани вистини за животот

Секогаш биди свој, освен ако си арогантно копиле.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. Никој Reply

    Фантастично!!!

  2. Елена Reply

    Прекрасно!
    Ме остави без зборови!

Остави коментар