Градинка за панди: Најслаткото место на планетата Земја

Градинка за панди: Најслаткото место на планетата Земја

Истражувачката база Ченгду во Кина изгледа дека е најслаткото место кое можете да го најдете на оваа планета. Таа исто така е и од клучно значење за преживувањето на големите панди, кои се загрозен вид. Овој дневен престој за панди е всушност специјализиран центар за размножување, како и медицински објект чија цел е да им помогне на овие животни да ја обноват својата дива популација која во моментов се верува дека изнесува околу 1.864 жители.

(1) Градинка за панди: Најслаткото место на планетата Земја

Секоја мала Панда е посебна, но не затоа што е неодоливо слатка, туку затоа што е многу тешко да се создаде. Пандите се плодни само 2 до 3 дена годишно и можат да родат по едно бебе на секои 2 години. Погледнете само колку се забавуваат тие во оваа градинка…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар