Град од соништата во Северна Африка

Град од соништата во Северна Африка

Ако би можеле да изберете кое било место во светот, каде би патувале моментално? За жал, деновиве кои најдобро се опишуваат како несигурни, можеме само да уживаме во фотографиите од прекрасните места низ светот, а тоа што ни останува е да се надеваме дека еден ден работите ќе бидат како порано и ќе можеме да ги истражуваме сите егзотични места.

Денес решивме да споделиме фотографии од еден мал град кој се наоѓа во северна Африка во Мароко. Станува збор за градот Чефчауен кој е познат низ светот по својата единствена сина боја. Исто така се нарекува и син град, а карактеристичната медитеранска архитектура е она што го прави посебен.

Град од соништата во северна Африка

Во овој град сè е сино. Ѕидовите низ улиците, дури и самите улици, клупи, прозорци и куќи. Сината боја според еврејското верување го симболизира рајот и токму со овој збор ентузијастичките посетители го опишуваат овој марокански скапоцен камен.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Rohit Bhoite (@rohitbhoite) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Travelograf (@travelograf) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de ℠. Alneaimi (@belhadawa) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Wendy Sha (@siobhansssss) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Wendy Sha (@siobhansssss) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de here_is_morocco_travel (@here_is_morocco) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de 🦊 Petite Renarde 🦊 (@camillerenarde) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Gabriela Barbazza (@gabri.barbazza) el

Можеби ќе ве интересира и кои се најубавите села во Шпанија.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар