Фотографка од Москва го напуштила удобниот живот и сега живее во шума со 100 кучиња - Part 2

Фотографка од Москва го напуштила удобниот живот и сега живее во шума со 100 кучиња

Таму немало ни струја ни вода, само големо поле со дрва. Дарја и сопругот почнале да градат големи куќи за кучињата. Во зима со скии оделе по месо и гориво за генераторот. Но, најважното било што кучињата биле среќни и не му претставувале проблем на никого. Токму ова бил сонот на Дарја.

Фотографка од Москва живее во шума со 100 кучиња

Сега Дарја и нејзиниот сопруг имаат над 100 кучиња кои секој ден јадат месо и риба и имаат огромен простор за движење. Некои од нив користат инвалидски колички бидејќи им се оштетени коските, а некои пак сакаат да спијат покрај радијаторот бидејќи се стари. Но сите овие кучиња добиле шанса за живот со семејство што ги сака безусловно.

Дарја и нејзиниот сопруг сè уште одат пеш по храна и одат во домовите на нивните пријатели за да се истушираат и да земат дрва за огрев. Исто така треба да се справуваат и со сите медицински процедури што им се потребни на животните. Животните услови на парот не се најдобри бидејќи немаат доволно пари за сè, а приоритет им е удобноста на кучињата.

Фотографка од Москва живее во шума со 100 кучиња

Фотографка од Москва живее во шума со 100 кучиња

Еднаш Дарја сретнала волонтерка која ѝ кажала дека се грижи за лисици, па Дарја посакала да го прави и тоа. Еден месец подоцна, во засолништето пристигнале и првите лисици. Со ова започнало ново поглавје од животот на Дарја.

Фотографка од Москва живее во шума со 100 кучиња

На овие животни им се потребни посебни услови бидејќи лисиците можат да избегаат и преку најмалата пукнатина. Но благодарение на експертите, се решил и тој проблем. Денес Дарја има и Инстаграм профил на кој објавува за нејзиниот живот со лисиците, како се грижи за нив и одговара на прашањата од следбениците.

Најчесто ѝ биле поставувани две прашања, од кои едното е од каде имаат пари за сè. За среќа Дарја сè уште уредува фотографии, па има неколку клиенти од минатото. Исто така добива помош од нејзините пријатели и други луѓе.

Фотографка од Москва живее во шума со 100 кучиња

Второто најчесто прашање било зошто се одлучила на овој живот. За Дарја одговорот е очигледен:

„За нивните среќни очи.“

Фотографка од Москва живее во шума со 100 кучиња

Исто така, Дарја воопшто не сака кога нивниот дом е нарекуван засолниште:

„Ние сме семејство. Засолништето е само привремено место за животно што не му е потребно на никој. Сите кучиња се наши. Живееме за нив и тие остануваат со нас до самиот крај, без разлика на сè.“

Погледнете и како изгледа животот на жена која родила 44 деца.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар