Фотографии што покажуваат колку всушност се големи кучињата њуфаундленд

Расата кучиња њуфаундленд е позната по нивната големина и висока цена. Иако можеби овие кучиња изгледаат застрашувачки, кога подобро ќе ги погледнете ќе сфатите дека се навистина нежни џинови. Од големите раси на кучиња, оваа се наоѓа на петтото место. Њуфаундленд кучињата можат да достигнат висина до 75 центиметри и тежина до 68 килограми. Поради густото крзно, тие можат да изгледаат и уште поголеми.

Како што кажува и името, овој вид кучиња потекнува од островот Њуфаундленд во Канада. Рибарите во овој регион имале потреба од кучиња кои ќе им помагаат на бродот и кои можат да пливаат, па овој вид се покажал како совршен избор. Кучињата го издржувале студот благодарение на крзното, а бидејќи се доволно силни, можат да спасат и возрасен човек од давење. Во продолжение погледнете неколку фотографии од сопственици на њуфаундленд кучиња што покажуваат колку всушност се големи.

1. На прошетка со пони

Фотографии што покажуваат колку всушност се големи кучињата њуфаундленд

2. Превкусно е!

Фотографии што покажуваат колку всушност се големи кучињата њуфаундленд

3. 60 килограми подоцна и сè уште мисли дека е мало кученце

Фотографии што покажуваат колку всушност се големи кучињата њуфаундленд

4. „Помислив дека влегла мечка“

Фотографии што покажуваат колку всушност се големи кучињата њуфаундленд

5. 16 месеци разлика

Фотографии што покажуваат колку всушност се големи кучињата њуфаундленд

6. Без никаква грижа

Фотографии што покажуваат колку всушност се големи кучињата њуфаундленд

7. „Оли сака да доаѓа на тенис и да помага“

Фотографии што покажуваат колку всушност се големи кучињата њуфаундленд

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар