Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

Сте се запрашале ли некогаш колку е навистина голем универзумот? Погледнете ги овие фотографии кои ќе ве остават без зборови и кои ќе ве натераат да се замислите за вашето место во овој бескраен простор…

1. Ова е планетата Земја. Вие живеете тука.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

2. Ова е вашето место во соседството, во Сончевиот систем.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

3. Ова е оддалеченоста помеѓу Земјата и Месечината. Не изгледа премногу далеку нели?

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

4. Размислете повторно! Помеѓу Земјата и Месечината може удобно да ги собере сите планети од нашиот Сончев систем.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

5. Но, ајде да зборуваме малку за планетите. Таа малата зелена дамка е Северна Америка на Јупитер.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

6. А ова е големината на Земјата (поточно, на 6 Земји) во споредба со Сатурн.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

7. И само за споредба, еве како би изгледале Сатурновите прстени доколку беа околу Земјата.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

8. Ова што го гледате на оваа фотографија е комета. Неодамна научниците успеаја да слетаат сонда на една од овие лоши девојки. Погледнете како една комета изгледа во споредба со Лос Анџелес.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

9. Но, тоа не е ништо во споредба со нашето сонце. Погледнете!

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

10. Еве сте вие од Месечината:

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

11. Еве сте вие од Марс:

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

12. Еве сте вие позади Сатурновите прстени:

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

13. Eве сте и позади Нептун, на околу 6 милијарди километри оддалеченост:

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

14. Да направиме еден чекор наназад. Погледнете ја големината на Земјата во споредба со нашето Сонце. Изгледа застрашувачки, се согласувате?

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

15. И еве ја истата таа фотографија од површината на Марс:

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

16. Но, тоа не е ништо. Како што Карл Саган еднаш кажал, постојат повеќе ѕвезди во вселената отколку што има зрна песок на сите плажи на Земјата.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

17. Тоа значи дека постојат ѕвезди кои се многу, многу поголеми од нашето мало Сонце. Погледнете колку мало и незначајно изгледа тоа во споредба со оваа ѕвезда:

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

18. Еве уште еден поглед. Најголемата ѕвезда, „VY Canis Majoris“, е околу 1.000.000.000 пати поголема од нашето Сонце.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

19. Но, ниту една од овие ѕвезди не може ни да се спореди со големината на една галаксија. Всушност доколку го смалите Сонцето со големина на бело крвно зрнце и ако го смалите Млечниот пат според истите пропорции, тој ќе биде голем колку Америка.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

20. Галаксијата Млечен пат е огромна! Вие живеете тука:

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

21. Но, на ноќното небо можете да ги видите само овој мал број ѕвезди:

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

22. Дури и нашата галаксија е мала во споредба со некои други. Погледнете го Млечниот пат во споредба со „IC 1011“, која се наоѓа на оддалеченост од 350 милиони светлосни години од Земјата.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

23. Но, ајде да размислуваме малку пошироко. На оваа фотографија направена од страна на телескопот Хабл, постојат илјадници и илјадници галаксии, а во секоја од нив милиони ѕвезди со свои сопствени планети.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

24. Еве една од галаксиите кои можат да се видат на таа фотографија. „UDF 4230“ е околу 10 милијарди светлосни години оддалечена. Кога ја гледате оваа фотографија, вие всушност гледате милијарди години во минатото.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

25. Имајте на ум дека фотографијата од Хабл е направена од многу, многу мал дел од универзумот. Таа опфаќа еден незначаен дел од ноќното небо.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

26. Токму затоа слободно можеме да претпоставиме дека има и црни дупки таму некаде. Погледнете ја застрашувачката големина на една црна дупка во споредба со орбитата на Земјата.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

Ако некогаш се чувствувате лошо поради тоа што ја откажале вашата омилена ТВ серија или поради фактот дека некој почнал да пушта новогодишна музика прерано, само потсетете се на ова…
Ова е вашиот дом.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

И ова се случува кога ќе почнете да се оддалечувате од вашиот дом.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

Ова се случува доколку продолжите да се оддалечувате…

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

И уште подалеку…

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

Продолжете…

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

Уште малку подалеку….

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

Уште малку и пристигнавме…

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење

И еве, ова е тоа што сè наоѓа во универзумот кој може да биде набљудуван. Тука е вашето место. Вие сте како една мала мравка во огромна тегла.

Фотографии кои ќе ве натераат да се замислите за вашето постоење


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

 1. Viktorija Reply

  WOW, interesno :))))))

 2. Flow Reply

  hehe nezamislivo

 3. Јас Reply

  На сликата погоре каде споменувате Јужна Америка, сигурни сте? Бидејќи пишува North America на самата слика а и кога ќе погледнете добро, тешко дека Јужна Америка го има тој облик

  • Кафе пауза Reply

   Мал лапсус при преводот. 🙂 Поправено!

 4. frosina Reply

  Dali ste sigurni deka 4 podatok e ispraven?

Остави коментар