Европската географија според Американците

Во обид да го провери нивното познавање на географијата на Европа, веб-магазинот Buzzfeed побарал од неколку Американци да ги внесат имињата на државите на празна мапа. Одговорите покажуваат основни непознавања за тоа која земја каде се наоѓа, но истовремено на виделина исфрлаат еден показател за политичката реалност. Тие многу подобро ја познаваат Западна Европа отколку нејзиниот централен и источен дел. Сите знаат каде се Велика Британија, Франција, Шпанија и Италија, но немаат доволен увид за положбата на земјите од поранешниот Источен блок и оние од Балканскиот Полуостров.

Како и да е, одговорите се навистина смешни.

Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците Европската географија според Американците


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар