Еволуцијата на заљубувањето

Пред да пораснете, мора да се заљубите три пати.

evolucijata-na-zaljubuvanjeto-kafepauza.mk

Прво, мора да се заљубите во вашиот најдобар пријател и да го расипете вашето одлично пријателство засекогаш. Ова ќе ве научи кои ви се вистински пријатели, и за тенката линија помеѓу пријателството и она што претставува нешто повеќе од тоа.

Второ, мора да се заљубите во некој за кој ќе мислите дека е совршен. Ќе сфатите дека никој не е совршен и дека никој не треба да ве третира полошо одошто заслужувате.

Трето, мора да се заљубите во некој кој е ист како вас. Ова ќе ви помогне да сфатите кои сте и кои сакате да бидете.

И кога ќе завршите со сѐ тоа, ќе научите дека луѓето кои најмногу се грижат за вас се оние кои ги повредувате, оние кои ве повредуваат, но и кои ви се најмногу потребни. Но најмногу од сѐ, ќе сфатите дека љубовта е концепт и не е нешто што може да се дефинира. Таа е различна за секој кој ја искусува. И тогаш ќе научите да ги почитувате буквално сите луѓе на светот, бидејќи знаете дека секој од нас само сака да биде сакан.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар