Жена која го прославила својот 107-ми роденден, ја споделува тајната за долг живот: Останете сингл!

Луис Сигнор, која живее во Бронкс, Њујорк, се придржува кон здрава исхрана и редовна физичка активност. Но, таа верува дека вистинската причина што таа уживала во животот повеќе од еден век, е тоа што никогаш не стапила во брак.

(1) edna-zhena-koja-go-proslavila-svojot-107-mi-rodenden-ja-spodelila-nejzinata-tajna-za-dolg-zhivot-ostanete-singl-www.kafepauza

„Доколку има вежбање, вежбам. Доколку има танцување, танцувам. По мојот ручек играм бинго, па така целиот ден ми е исполнет“, вели Сигнор. „Мислам дека вистинската причина за достигнување на 107 години е тоа што никогаш не се омажив. Мислам дека тоа е тајната. Мојата сестра вели: ‘Посакувам и јас никогаш да не се омажев’.“

Сестрата на оваа жена има 102 години, па можеби долговечноста им е во крвта на нивното семејство.

Сигнор го прославила својот роденден со забава во Центарот на заедницата Бартоу, на која присуствувале повеќе од 100 лица.

(2) edna-zhena-koja-go-proslavila-svojot-107-mi-rodenden-ja-spodelila-nejzinata-tajna-za-dolg-zhivot-ostanete-singl-www.kafepauza

Алелиа Марфи (114), моментално го држи рекордот за најстара жена која живее во Америка. Марфи живее во Харлем, Њујорк, што е истото место во кое и Сигнор била родена.

Дознајте и кои се 9-те навики на долговечните луѓе.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент по Македонски јазик и книжевност. Кога не пишува - чита, и обратно. Сигмунд Фројд, нејзините миленичиња, цртани, Фреди Меркјури, стари предмети и Мото ГП.

Поврзани содржини

Остави коментар