Оваа мајка дала отказ од работа за да прошета низ светот со нејзината 5-годишна ќерка

Оваа мајка дала отказ од работа за да прошета низ светот со нејзината 5-годишна ќерка

Како и повеќето родители кои работат 8 часа дневно, австралиската самохрана мајка, Иви Фарел, стравувала дека нејзиниот строг распоред за работа ќе ѝ го наруши односот со нејзината 5-годишна ќерка, Емили. Но, сѐ тоа се променило кога таа претрпела трагедија.

Една мајка ја напуштила нејзината работа за да прошета низ светот со нејзината 5-годишна ќерка

„Мојата девојка почина од рак“, изјавила таа. „Таа беше прекрасна жена и имаше две деца. Тоа беше голем потсетник за тоа дека треба да го зграпчите животот и да направите сѐ додека можете.“

Токму тоа и таа направила. Во февруари 2016-та година, Фарел ја напуштила нејзината работа и решила да ја потроши својата заштеда патувајќи по светот со малата Емили.

Една мајка ја напуштила нејзината работа за да прошета низ светот со нејзината 5-годишна ќерка

Нивното патување во Европа, Америка и Азија било со намера да трае една година. Тие веќе ја имаат видено Ајфеловата кула во Париз, имале добра прошетка во Лондон, го запознале Мики Маус во Дизниленд, си поиграле со слоновите во тајландско светилиште и прошетале во Шангај.

Една мајка ја напуштила нејзината работа за да прошета низ светот со нејзината 5-годишна ќерка

По речиси дванаесет месеци, тие научиле дека сѐ уште не се спремни да му кажат збогум на овој начин на живот. Имено, Иви го продолжила нивниот одмор за уште 6 месеци, кои планира да ги поминат во Азија.

Една мајка ја напуштила нејзината работа за да прошета низ светот со нејзината 5-годишна ќерка

Иако можеби звучи како тие да живеат во рајот, сепак и патувањата имаат своја лоша страна. Животот на пат не ги менува нивните активности.

Една мајка ја напуштила нејзината работа за да прошета низ светот со нејзината 5-годишна ќерка

„Предизвиците кога сме на пат како овој, се речиси истите кои ги имаме дома: Домашна работа, обичаи, време за легнување, јадење оброци, само што со нив се справуваме на неверојатни локации“, вели Фарел.

Една мајка ја напуштила нејзината работа за да прошета низ светот со нејзината 5-годишна ќерка

Па, ова и не звучи баш лошо, зар не?

Една мајка ја напуштила нејзината работа за да прошета низ светот со нејзината 5-годишна ќерка

На наредната страница ве очекуваат уште интересни фотографии од ова нивно невообичаено патување.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар