Древни експонати од музеи што постојат само во еден примерок

Речиси невозможно е да се избројат сите музеи во светот, а уште помалку сите експонати во нив. На пример во Лувр има над 380.000 разни предмети во колекцијата. Но, некои експонати се уникатни и можете да ги видите само на едно место. Погледнете некои од најретките предмети од музеите ширум светот.

1. Перика направена од човечка коса (околу 1543-1292 година п.н.е.)

Древни експонати од музеи што постојат само во еден примерок

2. Заб од мегалодон во пршлен од кит

Древни експонати од музеи што постојат само во еден примерок

3. Знамето од шпанскиот воен брод Сан Илденфонсо кој се борел против британската морнарица за време на Битката кај Трафалгар (1805-та година)

Древни експонати од музеи што постојат само во еден примерок

4. Човечки скелет што јава скелет од коњ

Древни експонати од музеи што постојат само во еден примерок

5. Скелет од кентаур

Древни експонати од музеи што постојат само во еден примерок

6. Хируршки инструмент од древен Рим за сечење круг во ткиво или коска

Древни експонати од музеи што постојат само во еден примерок

7. Колекција од скршени носови и уши од статуи

Древни експонати од музеи што постојат само во еден примерок

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар