Девојка која ги руши стереотипите во модната индустрија со нејзината прекрасна фигура

Девојка која ги руши стереотипите во модната индустрија со нејзината прекрасна фигура

Моделите со прекумерна тежина стануваат сѐ попопуларни благодарение на нивниот шарм и бестрашен стремеж кон искажувањето на сопствениот став. Освен тоа, луѓето полека почнаа да сфаќаат дека не е здраво да се биде толку слаб.


Девојка која ги руши стереотипите во модната индустрија со нејзината прекрасна фигура

Можеби модната индустрија наскоро ќе престане да ги дискриминира девојките кои се малку покрупни. Но, дотогаш, ајде уште еднаш да се потсетиме што мислиме кога ќе кажеме „модел со прекумерна тежина“. Според поголемиот дел од тие модели со поразлични пропорции, оваа етикета не е баш најпријатна. Кому би му се допаднала и што всушност таа значи?

Девојка која ги руши стереотипите во модната индустрија со нејзината прекрасна фигура

Стефанија Ферарио е една од тие девојки. Таа има 23 години, живее во Австралија, работи како модел и цврсто се спротивставува на идејата дека луѓето како неа треба да бидат етикетирани како луѓе со „прекумерна тежина“.

Девојка која ги руши стереотипите во модната индустрија со нејзината прекрасна фигура

За остатокот од текстот продолжете на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар