Дали ова е најубавото зимско патување со воз?

Велат дека најубавите патувања со воз се одвиваат преку швајцарските Алпи. Минувајќи низ шуми, тунели и мостови, прекрасно убави сцени се отвораат особено кога снегот ја игра својата најмагична зимска улога.

Дали ова е најубавото зимско патување со воз?

Едно од најпознатите и најлуксузните патувања со воз е дефинитивно Глечер експрес или уште познат како ледениот воз кој ги поврзува железничките станици на двете главни планински одморалишта Зермат и Св. Мориц преку Андермат во централните швајцарски Алпи. Целото патување трае околу 8 часа, а возот на 291 км долг пат поминува низ ист број на мостови и 91 тунел. Во текот на годината, возот оди 3 пати на ден, додека во текот на зимата патниците можат да уживаат во ова возење еднаш дневно. Во моментов сообраќајот е прекинат поради коронавирусот и неможноста да се служат вкусните јадења по кои се знае возењето, но се надеваат дека ќе можат повторно да тргуваат од 22 јануари. Швајцарски фотограф што можете да го следите на Инстаграм под exploremarco сними прекрасно видео посветено на ова возење со воз. Уживајте!

Прочитајте за овој прекрасен парк во кој се наоѓа најголемото дрво во светот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, книгите на Стивен Кинг, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар