Дали е ова најкривата улица во светот?

Улицата Ломбарт во Сан Франциско, Калифорнија, лоцирана во соседството Руски рид помеѓу улиците Хајд и Левенворт има осум остри кривини, поради кои таа ја заслужила придавката најкривата улица во светот. Ваквата необична изградба на патот била неопходна од безбедносни причини, поради големата стрмност на ридот, по кој повеќето возила не можеле да се искачат.

Дали е ова најкривата улица во светот?

Интересно е тоа што оваа улица е еднонасочна во правец надолу. Искривениот дел од улицата е долг 400 метри и е поплочен со црвени бекатонски плочки. Максималната дозволена брзина на возење по кривините изнесува 8км/ч.

Дали е ова најкривата улица во светот?

Едни од најскапите имоти во Сан Франциско, лежат токму на улицата Ломбарт. Ова соседство поседува грандиозни резиденции, што е причина плус за секојдневниот порој од туристи на оваа уникатна уличка. На пролет и во текот на целото лето, улицата Ломбарт е разнобојна, благодарение на прекрасните расцутени цвеќиња засадени покрај секоја од осумте кривини.

Дали е ова најкривата улица во светот?Дали е ова најкривата улица во светот?

Но, интересно е тоа што улицата Ломбарт не е најкривата улица во светот. Таа не е дури ни најкривата улица во Сан Франциско. Честа ѝ припаѓа на улицата Вермонт, која се наоѓа помеѓу 20-та и 22-та улица во соседството Портеро Хил. И покрај тоа што Вермонт технички е покрива улица од Ломбарт и интересна сама по себе, таа сепак ја нема популарноста и визуелната убавина на Ломбарт, на која секој посетител, додека е таму, не пропушта да направи неколку фотографии.

Дали е ова најкривата улица во светот?Дали е ова најкривата улица во светот?Дали е ова најкривата улица во светот?

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

 1. Smiley Reply

  ја знам од GTA San Andreas играта 😀

 2. stefani Reply

  Ova e sigurno za da se namali brzinata na vozenje na taa ulica i plus nesto novo za site nas 🙂

 3. Anomis Reply

  sto po gjavolite??? … dobra e za driftanje hahaha ok samo malce so kje ja unistite ogradata

 4. Alucard Reply

  san andreas 😀

Остави коментар