Oвие настани се случувале истовремено! 16 неверојатни историски поклопувања - Part 2

Oвие настани се случувале истовремено! 16 неверојатни историски поклопувања

9. „Ѕвездена ноќ“ и Нинтендо

Веројатно никогаш не ви би паднало на ум да ги сместите во ист временски период првите видео игри и сликата со масло на платно од 19 век. Винсент ван Гог го насликал своето ремек-дело „Ѕвездена ноќ“ во 1889 година додека престојувал во санаториум, истата година кога и била основана корпорацијата Нинтендо.

10. Човечки геном и племето Сентинели

Во 2006 година, научниците кои работеа на проектот за човечки геном го докомплетираа целосниот геном со определување на секвенцата на Хромозом 1. Оваа важна вест за науката и технологијата се појави истовремено кога дојде веста дека изолираното племе Сентинели убило двајца индиски рибари кои се приближиле на островот каде живее племето.

11. Османлиското царство и Чикаго Кабс

Бејзбол тимот Чикаго Кабс освои титула во 2016 година при што за последен пат ја имаше освоено 98 години претходно, во 1918 година.

Османлиското царство кое било основано во 1299 година пак, не пропаднало во 1918, напротив, продолжило уште пет години по тоа, што не може да се каже и за успехот на овој бејзбол клуб.

12. Харвард и кралот Луј XIV

Универзитетот Харвард, најстарата образовна институција во Америка, е основан во 1636 година и го добил името по својот добротвор, Џон Харвард.

Две години подоцна, во 1638 година е роден Луј XIV кој станал крал кога имал само четири години.

13. Мачу Пикчу и Сикстинската капела

Изградбата на Мачу Пикчу започнала во 1450 година, само 23 години пред почетокот на изградбата на Сикстинската капела во 1473 година.

14. Махатма Ганди и Адолф Хитлер

Едниот е симбол на мирот, другиот на теророт и омразата, а сепак и двајцата живееле во исто време. Хитлер починал во 1945 година, а Ганди бил убиен три години подоцна, во 1948. Во еден момент, Ганди му напишал писмо на Хитлер молејќи го повторно да размисли во врска со војната.

15. Њутновите закони и судењето на вештерките од Салем

Исак Њутн во 1686 година направил пресврт во физиката кога ги објавил своите три закони на движењето. Пет години подоцна, започнало судењето на вештерките во Салем. Чудно е како суеверието опстанало и покрај таквите важни научни откритија.

16. Леонардо да Винчи и царот Константин XI Палеолог

Константин XI Драгош Палеолог бил последниот византиски цар. Умрел во мај 1453 година на денот кога паднал Цариград, а во тоа време, познатиот ренесансен уметник Леонардо да Винчи само што го прославил својот прв роденден (бил роден на 15 април 1452 година).

Доколку ова ве заинтригира, продолжете да читате и за историскиот феномен кога десет дена од историјата биле избришани.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар