Црвената панда без сомнение е најслаткото животно на светот

Зарем би можело да постои послатко животно од ова на нашава планета? Црвените панди се мали цицачи кои потекнуваат од источните Хималаи и југозападна Кина. Се претпоставува дека постојат помалку од 10.000 возрасни црвени панди и дека нивниот вид е загрозен поради промената на живеалиштето. Тие се малку поголеми од домашна мачка, со црвеникаво-кафено крзно и се исхрануваат со бамбуси, но и со јајца, птици, инсекти и помали цицачи.

Црвената панда без сомнение е најслаткото животно на светот

И покрај тоа што во текот на денот ова неодоливо животно претежно спие, сепак се случува одвреме-навреме да ги отвори своите мали очички и да погледне директно во фотоапаратот на фотографите, како да сака да нè поздрави… Погледнете…

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар