Четири сестри обновуваат фотографии од детството

Веќе имавте можност да ја прочитате приказната за другарите кои се фотографираат на иста локација на секои 5 години. Овој пат станува збор за фотографката Вилма Хурскаинен од Хелсинки, која ги замолила своите 3 сестри да обноват триесетина фотографии од нивното детство, кои ги направил нивниот татко.Четири сестри обновуваат фотографии од детствотоТаа сакала секоја нова фотографија да биде колку што е можно послична со старата. Така тие се сликале буквално на истата локација, облечени во многу слична облека, позиционирани секоја на своето место, дури и имитирајќи ги истите фацијални експресии.Четири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детството

„Има нешто тажно, дури  и трагично, кога се гледаат овие стари фотографии споредбено со новите, гледајќи како луѓето и работите се промениле. Покрај сѐ, се вели дека времето е прифатено како единица мерка за мерење на животот, затоа што луѓето не се во можност, но и не ни сакаат да си ги видат промените.“

Четири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детствотоЧетири сестри обновуваат фотографии од детството


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. Meryem Reply

    Mnogu interesno 😀

  2. Hristina Reply

    Super ideq…

Остави коментар