Чекор по чекор: Направете сами уникатен ѓердан од тексас

Чекор по чекор: Направете сами уникатен ѓердан од тексас

Тексасот одамна не е резервиран само за панталоните и јакните. Сега и накитот од овој материјал е во тренд. Следете ги овие чекори, бидете вешти и создајте си уникатен ѓердан.

Чекор по чекор: Направете сами уникатен ѓердан од тексас

За негова подготовка, потребно ви е:
  • Исечена лента од рабовите на фармерките
  • Декоративни елементи од метал или пластика
  • Материјал за подлога
  • Копчиња
  • Лепило
  • Ножици
Еве на кој начин да го направите ова:

1. Исечете ленти од рабовите на фармерките. Нанесете лепило на нив и завиткајте ги, а посебно водете сметка за тоа добро да ги прицврстите краевите. Може да бидат рамни или малку повеќе надуени, во зависност од вашиот вкус.

Чекор по чекор: Направете сами уникатен ѓердан од тексас

2. Со помош на лепило направете мали „полжави“ и оставете ги да се исушат.

Чекор по чекор: Направете сами уникатен ѓердан од тексас

3. Нацртајте го обликот на ѓердан на подлога од цврсто платно.

Чекор по чекор: Направете сами уникатен ѓердан од тексас

4. Потоа исечете го добиениот облик.

Чекор по чекор: Направете сами уникатен ѓердан од тексас

5. На внатрешната страна на подлогата со лепило прицврстете го ѓерданот.

Чекор по чекор: Направете сами уникатен ѓердан од тексас

6. Потоа со лепило зацврстете ги и направените „полжави“ на подлогата, па додајте ги копчињата и алка за закачување.

7. На крај, украсете го предниот дел на ѓерданот со декоративни детали – циркони, цветчиња, монисти и други по ваша желба.

Чекор по чекор: Направете сами уникатен ѓердан од тексас


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар