Цел живот погрешно сте учеле

Одличен начин како со сигурност да ја прочитате целата книга што треба за да го положите испитот или тестот. Купете едно пакетче гумени бонбони (колку поголемо, толку повеќе ќе учите) и распоредете ги бонбончињата низ пасусите на страниците. Штом прочитате пасус, смеете да ја изедете гумената бонбона. Истото можете да го практикувате и со други благи задоволства, ф’стаци и слично.

Цел живот погрешно сте учеле


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. Stefan Reply

    Mnogu higienski sovet.

  2. Елена П. Reply

    Би го правела и со Милка коцкички али на крајот на денот …. ќе неможам ни од кревет да станам од што ќе се поправам 🙂
    Мислам дека колку и да е добар овој метод – псиолошки наречен positive reinforcement – толку може и да воведе до “врзување” на јадењето со учење ( колку повеќе учиш – толку повеќе енергија троши мозокот и мора да јадеш … ) што и те како е лоша навика.

Остави коментар