Бунтовнички со причина: 10 цитати од славни дами кои нагло го промениле својот живот

Понекогаш на секоја од нас ѝ е потребен еден вид „магичен удар“ или мудар совет за кој не треба да се отиде никаде. Само прочитајте ги цитатите од големите, успешни и силни жени кои, ако забележите, може да влијаат на вас за драстично да го промените вашиот живот!

1-buntovnichki-so-prichina-10-citati-od-zhenite-koi-naglo-go-promenile-svojot-zhivot-www.kafepauza.mk_

„Животот е прекраток за да го потрошите на диети, алчни луѓе и лошо расположение.“ – Фаина Раневскаja

„Се колнам дека е подобро да бидеш добар човек, отколку мирно суштество со манири.“ – Фаина Раневскаja

„Не ми се допаѓаат долгите сакоа – во текот на разговорите со мажите не гледам како тој ме третира.“ – Коко Шанел

„Колку што жената се чувствува полошо, толку таа би требало да изгледа подобро.“ – Коко Шанел

„Не ме интересира што мислиш за мене. Јас воопшто не размислувам за тебе.“ – Коко Шанел

2-buntovnichki-so-prichina-10-citati-od-zhenite-koi-naglo-go-promenile-svojot-zhivot-www.kafepauza.mk_

„Никогаш не се враќајте на она што сте одлучиле да го напуштите. Совладајте планина, почнете да ги напаѓате другите.“ – Мерлин Монро

„Не беше лесно кога стигнав до петтата деценија. Отидов во бањата со шише вино, ја заклучив вратата и си реков: ‘Нема да излезеш одовде пред да се прифатиш целосно самата себеси онаква каква што си во овој момент. Без тоа, понатаму е невозможно’.“ – Шерон Стоун

„Жената, која е цврсто убедена во својата убавина, ќе може конечно да ги убеди сите останати дека е убава.“ – Софиjа Лорен

„Најголемата грешка која можеме да ја направиме во животот е вербата во тоа што го зборуваме за другите луѓе.“ – Мадона

„Жените честопати се плашат да го кажат тоа што го сакаат. Затоа не го добиваат тоа што го сакаат.“ – Мадона


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар