Брзо, лесно и креативно: Направете сами оригинална туника за на плажа

Кога ќе започне сезоната за летување и излежување на плажа, најмногу размислуваме за тоа каков костим за капење ќе понесеме, како и за туниките над него. Искрено, нив ги носиме само од местото на кои сме сметени до плажата, но зошто и тогаш да не изгледаме шик и модерно? Денес ви откриваме две едноставни идеи со кои од старите парчиња облека ќе направите практични и модерни туники за на плажа и тоа без шиење!

1-brzo-lesno-i-kreativno-napravete-sami-originalna-tunika-za-na-plazha-2-idei-www.kafepauza.mk_

1. Туника од стара памучна блуза

Потребен материјал:
  • Обична, бела блуза или пак во некоја омилена боја
  • Ножици
  • Маркер
  • Самолепливи букви
  • Пегла

2-brzo-lesno-i-kreativno-napravete-sami-originalna-tunika-za-na-plazha-2-idei-www.kafepauza.mk_

Начин на изработка:

1. Исечете ги ракавите и јаката на блузата за да добиете полежерна варијанта.

3-brzo-lesno-i-kreativno-napravete-sami-originalna-tunika-za-na-plazha-2-idei-www.kafepauza.mk_

2. По должина на страните направете засечоци со должина од 3-4 сантиметри за да формирате реси, а потоа врзете ги во јазол. Ќе добите засек од страните со кој ќе покажете малку кожа.

4-brzo-lesno-i-kreativno-napravete-sami-originalna-tunika-za-na-plazha-2-idei-www.kafepauza.mk_

3. Доколку сакате, со помош на пеглата на блузата залепете ги самолепливите букви и напишете некоја кул фраза.

5-brzo-lesno-i-kreativno-napravete-sami-originalna-tunika-za-na-plazha-2-idei-www.kafepauza.mk_

Тоа е тоа!

6-brzo-lesno-i-kreativno-napravete-sami-originalna-tunika-za-na-plazha-2-idei-www.kafepauza.mk_

2. Туника од старо здолниште

Потребни материјали:
  • Старо подолго здолниште
  • Ножици
  • Боја за ткаенина
  • Четка

7-brzo-lesno-i-kreativno-napravete-sami-originalna-tunika-za-na-plazha-2-idei-www.kafepauza.mk_

Начин на изработка:

1. Со помош на некоја ваша спортска блуза, исцртајте контури на здолништето кои ќе одговараат на вашите мерки.

8-brzo-lesno-i-kreativno-napravete-sami-originalna-tunika-za-na-plazha-2-idei-www.kafepauza.mk_

2. Исечете го појасот на здолништето и исцртаните рамки и јака.

9-brzo-lesno-i-kreativno-napravete-sami-originalna-tunika-za-na-plazha-2-idei-www.kafepauza.mk_

3. Рамките едноставно спојте ги така што ќе ги заврзете во јазол.

10-brzo-lesno-i-kreativno-napravete-sami-originalna-tunika-za-na-plazha-2-idei-www.kafepauza.mk_

И тоа е тоа!

11-brzo-lesno-i-kreativno-napravete-sami-originalna-tunika-za-na-plazha-2-idei-www.kafepauza.mk_


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар