Божиќни цветни декорации

Автор: Бојана Мандевска

Љубов, тоа е вистинското значење на Божиќ. Празник над празниците. Доказ за раѓањето и постоењето на доброто, искреноста, чесноста и вербата како дел од човекот. Период од годината кога се шири добрина и љубезност. Споделувањето, радоста, среќата се доблести кои го прават Божиќ поважен од останатите празници. За надополнување и разубавување на празничната атмосфера неопходен дел се божиќните песни, декорации, цвеќиња, храна.

Божиќни цветни декорации

Цвеќето се користи во различни видови декорации. Аранжманите со цвеќиња и нивното поставување во одредени делови од домот може да го подигнат расположението и да дадат подобар изглед на празничната атмосфера. Украсувањето на домовите претставува обичај кој ја следи традицијата уште од времето кога се мислело дека цвеќињата имаат магична моќ. Божиќните цвеќиња се симбол за веселост, љубов, убавина, надеж и „виновници“ за будењето нежни емоции во човечките срца. Најкористени цвеќиња во божиќните декорации се бршлен, имела, рози, млечка, зеленика, кактус, шишарки и секако, дабови гранчиња.

Еве неколку предлози како би можеле да го употребите цвеќето за декорации во божиќен дух.

Божиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорацииБожиќни цветни декорации

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар