Арборетрум Трстено: Ботаничка оаза во близина на Дубровник

Арборетрум Трстено: Ботаничка оаза во близина на Дубровник

Кога зборуваме за атрактивни дестинации во Хрватска, веднаш помислуваме на неверојатниот град Дубровник. Но, дали знаевте дека недалеку од Дубровник се наоѓа најстариот споменик на градинарската архитектура во Хрватска, кој исто така е и единствениот арборетрум во Хрватска?

Арборетрум Трстено се наоѓа на 19 километри од Дубровник на брегот на Јадранското Море. Ова место е познато по своите неверојатни паркови со егзотични растенија. Богатата растителна вегетација се состои од 465 култивирани и 510 диви видови кои го обединуваат природното и културното наследство.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Kraljica Zlatnog Jantara (@kraljicazlatnogjantara) el

Во Трстено можете да уживате во летниковецот во паркот, природната шума и крајбрежните карпи кои го прават ова место навистина прекрасно. Покрај ова, можете да ја видите и барокната фонтана на богот Нептун со неговите нимфи.

Арборетрум Трстено е основан во 1948 година и е сопственост на благородното семејство Гучетич-Гозе уште од 14-ти век. Целото место е заштитено со закон како природен парк, а со оглед на неверојатната природна разновидност, богата култура и историја, овој факт воопшто не нè изненадува.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Sophie Photos (@sophie_photos_2012) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de kaakaonibsi (@kaakaonibsi) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Sebastian (@basrichter1909) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Anike (@anike_ha) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Arboretum Trsteno (@arboretumtrsteno) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Arboretum Trsteno (@arboretumtrsteno) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Arboretum Trsteno (@arboretumtrsteno) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Arboretum Trsteno (@arboretumtrsteno) el

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de Гид В Черногории + Таиланд (@agatasam) el

За полесно да изберете кое место да го посетите, прочитајте повеќе за шармантното хрватско крајбрежје.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар