Ајде да зборуваме за рамноправноста на половите

Ајде да зборуваме за рамноправноста на половите

Битката за еднаквост помеѓу мажите и жените отсекогаш повеќе била на страната на првите, а секогаш повеќе се жалат вторите. Реалноста е дека жените се во многу подобра позиција одошто мислат, бидејќи бараат и добиваат рамноправност, притоа задржувајќи го правото на одредени привилегии и исклучоци кога некои работи можат да му ги препуштат на посилниот пол. Еве за што зборуваме…

ajde-da-zboruvame-za-ednakvosta-megju-polovite-kafepauza.mk

Кога жена удира маж, тоа е храброст.
Кога мажите удираат жени, тие се брутални перверзници.

Жените се романтични кога ненадејно ќе бакнат маж.
Мажите се перверзници кога ненадејно ќе бакнат жена.

Кога жените зјапаат во меѓуножјето на маж, тоа е флертување.
Кога маж гледа во градите на жена, тоа е перверзно и навредливо.

Кога жена ќе рече: „Да ја поделиме сметката од ресторанот“, тоа значи дека е независна.
Кога маж ќе го рече истото, тој е евтин.

Кога жена ќе го употреби машкиот тоалет, тоа е невина грешка.
Кога мажите го користат женскиот тоалет, тие се изопачени перверзници.

Кога жена треба да заврши физичка работа, секогаш очекува помош од маж.
Кога маж треба да заврши физичка работа, тоа си е природно.

Ако пријавите жена во полиција бидејќи сексуално ве нападнала, на надлежните нема да им се верува.
Во спротивно, ако маж малтретирал жена, веднаш добива лисици.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар