9 ситуации во кои треба да бидете себични

9 ситуации во кои треба да бидете себични

Егоизмот не е секогаш лош како што мислат повеќето луѓе, а за тоа е виновно домашното воспитување. Сигурно додека сте биле дете ве учеле да не бидете себични, да споделувате и да мислите на другите, па затоа престанавте да ги браните вашите интереси. А, ако ги браните, тоа ги нервира другите. На крајот на краиштата, ако сте сигурни во себе, не сте зависни од мислењето на другите луѓе.

9 ситуации во кои треба да бидете себични

Ако ги правите овие 9 егоистични постапки, тоа значи дека сте психолошки зрела личност.

1. Побарајте отштета

Ако не сте задоволни со некоја услуга, побарајте отштета. Нема ништо срамно во тоа да го искажете вашето незадоволство од услугата или од квалитетот на производот. Имате право на обештетување.

2. Одморете се

Ако се чувствувате виновни затоа што решивте да одморите во текот на денот, тоа значи дека имате ниска самодоверба. Проблемот е во тоа што заборавате дека треба да одвоите време за себе.

3. Не учествувајте во озборувања

Озборувањето на работа и со пријателите е вообичаена навика, а одбивањето да учествувате во тоа се смета за несоодветно и може да доведе до конфликт. Во ред е да го искажете своето мислење, дури и ако некому звучи немилосрдно.

4. Одвојте ги личниот и професионалниот живот

Во ред е да ги замолите клиентите и колегите да не ве вознемируваат по 18 часот. Не може секој да го разбере ова, но одвојувањето на личниот од професионалниот живот не е себичност, туку така спречувате исцрпеност.

5. Заземете го своето место

Во воз, во автобус, во авион. Секогаш има луѓе кои би сакале да седат таму бидејќи им е поудобно, им треба простор итн. Ако не сакате да го менувате местото, тоа е во ред и не е себично. Не треба да се правдате и да им се извинувате на луѓето.

6. Побарајте зголемување на платата

Можеби се сомневате дека не сте доволно добри и дека не го заслужувате тоа. Сепак, треба да побарате зголемување на платата или унапредување ако сметате дека сте ја „надминале“ позицијата, дека заслужувате подобро и дека имате потенцијал за повеќе.

7. Престанете да бидете нечие рамо за плачење

Ако на луѓето им е потребна стручна помош, треба да ја побараат од психолог. Можете да ги ислушате, но не можете да го правите тоа секој ден.

8. Направете нешто за себе

Да им бидете корисни на луѓето е благородно, но нема секогаш да бидете среќни. Никогаш не заборавајте на себе и на вашиот сон.

9. Не плашете се од јавното мислење

Ако слободно го искажувате своето мислење, вие сте силна личност. Таквата личност не се плаши да го каже она што го мисли. Силната личност има јасно дефиниран став и поглед кон животот.

Прочитајте кои 30 знаци откриваат дека имате ниска самодоверба и треба да научите да се сакате себеси.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар